រដ្ឋមន្ត្រីការងារថា កម្ពុជាជាគោលដៅទាក់ទាញអាជីវកម្ម និងវិនិយោគទុនបន្ថែមទៀត
ចិនរកឃើញកំណប់ប្រេងដ៏ធំមួយនៅក្នុងសមុទ្ទចិនខាងត្បូង
ប្រកាសនេះ កំណត់អំពីការពង្រីកវិសាលភាពអនុវត្តកម្មវិធីផ្ដល់ប្រាក់ឧបត្ថម្ភរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល សម្រាប់សមាជិក ប.ស.ស ជាស្រ្តីមានផ្ទៃពោះ និងកុមារអាយុក្រោម២ឆ្នាំ ដល់មន្រ្តីនគរបាលជាតិ និងមន្រ្តីពន្ធនាគារដើម្បីចូលរួមលើកកម្ពស់សុខុមាលភាពមាតា និងទារក រួមចំណែកដោះស្រាយកង្វះអាហារូបត្ថម ព្រមទាំងជំរុញការលូតលាស់ទាំងកាយសម្បទា និងបញ្ញាស្មារតី។
ឯកសារនេះ ចែកចេញជាបីជំពូក គឺ៖ (១) ការងារវាយតម្លៃហានិភ័យថ្នាក់ជាតិ ស្តីពីការសម្អាតប្រាក់ និងហិរញ្ញប្បទានភេរវកម្ម លើកទី២, (២) ស្ថាប័នប្រឆាំងការសម្អាតប្រាក់ និងហិរញ្ញប្បទានភេរវកម្ម, និង (៣) ទិសដៅការងារឆមាសទី២ ឆ្នាំ២០២៤។
The paper is divided into three parts as: (1) resilience in the face of decline, (2) from disruption to development: 10 years of FinTech innovation in ASEAN, and (3) catalysing the future of ASEAN FinTech.
ជ.អ.គ.ស ដំណាក់កាលទី២ មានសមាសភាគសំខាន់ៗចំនួន៥ រួមមាន៖ ១) តម្លាភាព និងភាព ងាយទទួលបានព័ត៌មាននានា និងព័ត៌មានថវិកា ២) ការត្រួតពិនិត្យតាមដានដោយប្រជាពលរដ្ឋ ៣) ការអនុវត្តផែនការសកម្មភាពរួមស្តីពីការងារគណនេយ្យភាពសង្គម ៤) ការបណ្តុះបណ្តាល អភិវឌ្ឍសមត្ថភាព និងការទំនាក់ទំនង និង ៥) ការគ្រប់គ្រង តាមដាន ត្រួតពិនិត្យ និងវាយតម្លៃ។
សៀវភៅណែនាំប្រតិបត្តិស្តីពីការងារគណនេយ្យភាពសង្គមសម្រាប់ផ្នែកផ្គត់ផ្គង់ ត្រូវបានរៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណងកំណត់ និងរៀបចំឱ្យបានច្បាស់លាស់នូវយន្តការ និងដំណើរការអនុវត្តការងារគណនេយ្យភាពសង្គមដែលត្រូវសម្របសម្រួល និងអនុវត្តដោយអង្គភាពផ្គត់ផ្គង់សេវានានា សំដៅលើកកម្ពស់ការផ្តល់សេវាសាធារណៈ និងការអភិវឌ្ឍមូលដ្ឋានឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព តម្លាភាព និងគណនេយ្យភាព។